פתח תפריט
מחקר עמדות מקיף
למעננו >מחקר עמדות מקיף >

מחקר העמדות בקרב החברה הערבית

 

מחקר עמדות מקיף בנוגע להקמת מפלגה ערבית חדשה חושף:

 

מפלגת ״למעננו״ ערכה בחודשים האחרונים שורה ארוכה של מחקרי עומק בקרב החברה הערבית. החברה הערבית עוברת בשנים האחרונות תמורות משמעותיות, יותר ויותר קולות בקרב החברה הערבית מבקשים לקדם אג’נדה חברתית טהורה הדוגלת בשילוב, התקרבות והתערות בחברה ההישראלית.

 

המדינה והדמוקרטיה היא נר לרגליו. על מנת לבחון את המגמות והדעות בקרב הציבור הרחב ביקשנו מחברת פאנל פוליטיקס בראשות מנחם לזר (פסיכולוג חברתי) המתמחה במחקר פוליטי וחברתי לבצע עבורנו סקר מקיף .

 

להלן תוצאות המחקר:

הדוח הנוכחי התבסס על ממצאי סקר שנערך בתאריכים 20-23 בדצמבר 2018 על גבי מדגם מייצג של האוכלוסייה הערבית בישראל מגיל 18 ומעלה, לא כולל דרוזים ובדווים.

 

הסקר נעשה בשתי שיטות:

250 משיבים רואיינו בטלפון ועוד 200 משיבים ענו על הסקר באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי של Panel4all. כל העת, בשתי שיטות האיסוף, נשמרה מסגרת הדגימה מבחינת חלוקת המשיבים לפי מין, דתיות וקבוצות גיל. בסך הכל השתתפו 452 משיבים. טעות הדגימה – 4.1%.

 

 

 

עיקרי הממצאים

 

 

 

 

 

מצב הציבור

הערבי

 

 

24% מהמשיבים חושבים שמצבו של הציבור הערבי ישראלי הוא טוב, עוד כשליש (36%) - ככה ככה ו-38% מעריכים שהמצב לא טוב.

 

 

מחייה

במדינת ישראל

 

 

רוב המשיבים (60%) מעדיפים לחיות בישראל על פני כל מקום אחר בעולם (28% לא) וכמעט כולם (80%) אומרים שלאזרחים הערבים והיהודים בישראל צריכות להיות גם זכויות שוות וגם שוויון בחובת נאמנות למדינה.

 

 

מאבק הציבור הערבי ישראלי

 

 

בהתאמה, 68% אומרים שהמאבק של הציבור הערבי ישראלי צריך להתמקד בשוויון אזרחי כלכלי וחברתי ולא בזירה המדינית (19% בלבד לא מסכימים לכך) וכך גם 61% סבורים שהמנהיגים הערבים בישראל צריכים לעסוק יותר בפתרון בעיות היום יום של הערבים מאשר בסכסוך עם הפלסטינים.

 

 

גורמים

חיצוניים

 

 

האיומים החיצוניים על ישראל מטרידים כמחצית מהמשיבים (44% מודאגים, לעומת 42% שלא).

 

 

 

 

 

 

 

נאמנות

למדינת ישראל

 

 

בשאלות הנוגעות לנאמנות או הבעת אי נאמנות למדינה מצאנו דעות חלוקות. קרוב למחצית מהמשיבים (41%) לא הביעו דעה בשאלה אם מעורבות של ערבים ישראלים בארועי טרור הוא אקט של בגידה במדינה (28% אמרו שכן, 31% -לא). שריפת דגל נתפסת כארוע חמור בעיני 48% מהמשיבים לעומת 26% שאמרו שלא (25% לא הביעו דעה).

 

 

מנהיגי

המגזר הערבי

 

 

רק כרבע מהמשיבים (23%) אמרו שמנהיגים הערבים בישראל משרתים את האוכלוסייה הערבית בקידום פתרונות מעשיים לבעיותיה. הרוב (60%) חושבים שלא ממש. 37% חושבים שהמנהיגות פועלת בכנות להשגת פתרון מעשי ליחסים בינינו לבין היהודים (43% לא מסכימים ו-20% ללא דעה).

 

 

הרשימה

המשותפת

 

 

באשר לרשימה המשותפת, 43% חושבים שהיא מייצגת בנאמנות את האזרחים הערבים במדינת ישראל (35% לא מסכימים) וכשנשאלו למי יצביעו בבחירות הבאות (הסקר נערך לפני ההכרזה על הקדמת הבחירות) אמרו 32% מכלל המשיבים (61% מבעלי הדעה) כי יצביעו למשותפת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 אופציה להקמת מפלגה

או רשימה חדשה

 

אופציה להקמת מפלגה או רשימה חדשה

 

 

 

 

 

 

כשהוצגה למשיבים האפשרות להקמת מפלגה ערבית חדשה שתעסוק רק בעניינים האזרחים ותטפח את הדו קיום בין יהודים ערבים ענו 43% שהם בטוחים שיצביעו עבורה ועוד 22% אחרו שיתכן שיעשו זאת. בחישוב פוטנציאל מנדטים ריאלי של הרשימה מדובר על 3 עד 5 מנדטים!

 

רוב המשיבים (53%) הסכימו לכך שרשימה כזו צריכה לשאוף לשבת בכל קואליציה ממשלתית אפשרית, בלי קשר לימין או שמאל ו51% אמרו שנכון שהמפלגה תשתלב בתוכה גם מנהיגים יהודים.

 

 

 

 

אימייל: lemanenu@lemanenu.co.il

 

פייסבוק עקבו אחרינו בפייסבוק

הפעל נגישות

בניית אתרים